NOC V MUZEU VÁLKY 1866 / 17.09.2021

Muzeum války 1866 připravilo pro letošní Královéhradeckou muzejní noc několik tematických přednášek.

Bojiště u Hradce Králové je oblastí s jednou z největších koncentrací válečných hrobů v ČR. Jak takový hrob vypadá dnes a jak vypadal před 155 lety? Co lze poznat z kosterních pozůstatků padlých? A lze vysledovat osud konkrétního padlého mezi tisíci, na základě předmětů, se kterými byl pohřben? Odpoví vám archeolog Muzea východních Čech Mgr. Matouš Holas.

Často můžeme slýchat, že jednou z hlavních příčin rakouské prohry byla nepružná taktika. Řídili se jí všichni? A jak tomu bylo s elitními složkami rakouské armády? Zodpoví členové klubu vojenské historie 5. Prapor polních myslivců. Po klíčové bitvě, jejíž následky si v té době snad ani neuměl zcela představit, navštívil místa válečných střetů císař František Josef I. V jakém duchu se nesla jeho návštěva a jak se budoucí rakousko-uherský mocnář díval na válku roku 1866? Odpověď bude hledat historik MVČ Mgr. Josef Šrámek, Ph.D.

Královéhradecká muzejní noc se uskuteční 17. září 2021 od 18.00 do 24.00 hodin jako tradiční a společná akce sedmi muzeí a galerií v Hradci Králové a okolí.

Zapojené instituce jsou součástí celorepublikového XVII. ročníku Festivalu muzejních nocí a všechny připravují jedinečný program, který bude návštěvníkům přístupný zdarma. Více...