Informační centrum na Chlumu

Informační centrum na Chlumu v letošním roce navázalo na úspěšnou sezónu v roce 2016. Od března do září roku 2017 do prostor zrekonstruovaného strážního domku zavítalo na 4,5 tisíc návštěvníků.

 

Informační centrum na Chlumu v letošním roce navázalo na úspěšnou sezónu v roce 2016. Od března do září roku 2017 a především v letní turistické sezóně, kdy bylo informační centrum návštěvníkům k dispozici každý den kromě pondělí, do prostor zrekonstruovaného strážního domku zavítalo na 4,5 tisíc návštěvníků. V Informačním centru pracovníci poskytovali informace a propagační materiály.
 
 
Zájem byl především o materiály týkající se turistických a cyklistických tras a naučných stezek v okolí bojiště. Často byly zodpovídány dotazy na možnost ubytování nebo občerstvení. V nabídce centra byla i široká škála tématicky zaměřených propagačních materiálů s vazbou na město Hradec Králové a celý Královéhradecký kraj. Prostory centra spolu s jeho službami byly využívány i k pořádání kulturních akcí.
 
 
Stejně jako v předchozích letech bylo informační středisko na Chlumu i v roce 2017 podpořeno dotací města Hradec Králové na rozvoj cestovního ruchu. V bývalém strážním domku Muzeum východních Čech v Hradci Králové poskytuje informační materiály týkající se turistických atraktivit celého Královéhradeckého kraje. Informační středisko slouží nejen návštěvníkům Muzea války 1866, ale i těm, kteří hledají informace o okolí areálu Památníku bitvy 1866 na Chlumu.
 

 

Z historie strážního domku

Spolu s rozvojem turismu v závěru 19. století se rozvíjelo i někdejší bojiště na Chlumu. Roku 1894 nechal dobřenický statkář Karel Weinrich postavit na nejvyším místě bojiště na Chlumu (334,4 m. n. m.) domek pro strážce válečných pomníků. Slavnostní znovuotevření zrekonstruovaného objektu dnešního Informačního centra proběhlo v sobotu 6. července 2013.